Aktuality ZŠ

Vážení rodiče,

• v poslední době se v naší škole ve vlasech dětí opakovaně objevila veš dětská a její vajíčka – hnidy. Veš dětská je parazitický hmyz, který žije pouze ve vlasech lidí a přenáší se těsným kontaktem s napadenými osobami nebo používáním společných pokrývek hlavy, hřebenů apod. Vzhledem k tomu, že zavšivení neboli pedikulóza je považována za přenosnou infekční nemoc, žádáme Vás, abyste důkladně každý den prohlíželi vlasy svým dětem           a v případě výskytu vší nebo hnid provedli všechna potřebná opatření k zabránění jejich šíření, včetně informace pedagogům a omluvení dítěte/žáka na dobu nezbytně nutnou k odstranění parazitů. Předejdete tak opakovanému šíření vší mezi dětmi/žáky. V případě rodičů, kteří opakovaně posílají děti do kolektivu neodvšivené, doporučuje MŠMT, aby            o této skutečnosti byl informován příslušný orgán sociální péče. Pokud škola takovýto případ zjistí, využije této možnosti. Vedle toho by v úvahu mohla přicházet i pokuta ukládaná orgánem ochrany veřejného zdraví, a to za přestupek podle § 29 zákona č. 200/1990 Sb.

Doporučený postup k likvidaci vší a hnid:

1. použijte zakoupený odvšivovací prostředek z lékárny přesně podle návodu

2. odstraňte všechny mrtvé hnidy, nejdříve hřebenem všiváčkem, pak ručně, což je práce zdlouhavá a pracná, ale nezbytná pro úspěch

3. sledujte účinek důkladnou prohlídkou hlavy alespoň 3 týdny po odvšivovací proceduře. Vydezinfikujte všechny hřebeny, kartáče, vyperte a vyžehlete čepice, ložní prádlo a zkontrolujte vlasy všem členům rodiny

4. pravidelnou a častou kontrolou vlasů zajistíte prevenci v rozšíření vší.

(Řešením mohou být i přípravky na přírodní bázi – především přírodní olejnaté přípravky, které vším ucpou dýchací cesty. Vhodné jsou přípravky s obsahem Tea Tree oleje, který vši nejen udusí, ale i odpuzuje. Jako prevence se doporučuje kapat za ucho několik kapek Tea Tree oleje.)

• Soutěž ve sběru papíru a použitého kuchyňského oleje začíná 1.10.1018          a končí 31.5.2019. Váhu papíru a počet litrů oleje nahlaste pí. učitelce Strakové nebo pí. Novotné.